Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës

Ditën e sotme është zhvilluar funerali shtetëror i Mbretëreshës Elizabeth II, ku përveç familje mbretërore, pjesmëarrës ishin edhe liderë botërore.

Jeta e monarkes së ndjerë, e cila vdiq më 8 shtator në moshën 96-vjeçare, u nderua gjatë një ceremonie funerali të mbajtur në Westminster Abbey më 19 shtator.

Referencat simbolike për Mbretëreshën mund u vunë re gjatë gjithë funeralit, me anëtarë të shumtë të familjes, duke përfshirë Kate Middleton dhe Meghan Markle, të veshur me veshje dhe aksesorë që nderonin monarken e ndjerë. Edhe Princesha Charlotte  bëri një nderim delikat me një detaj në veshjen e saj.

Më poshtë ju sjellim të gjitha detajet në veshjet e familjes mbretërore dhe në arkivolin e Mbretëreshës Elizabeth II gjatë funeralit, dhe kuptimin e tyre:

Muzika funerale

Gjatë funeralit shtetëror të monarkes së ndjerë më, u luajt një përzgjedhje muzikore e përzgjedhur me kujdes gjatë shërbimit në Westminster Abbey që jo vetëm kanalizoi dashurinë e Mbretëreshës për muzikën, por gjithashtu pasqyroi historinë e familjes mbretërore.

Ndër himnet e kënduara në funeral ishte “The Lord’s My Shepherd,” i cili u luajt në dasmën e Madhërisë së Saj dhe Princit Philip.

Gjithashtu, kënga “Love Divine, All Loves Excelling” është luajtur në shumë shërbime mbretërore ndër vite, duke përfshirë disa dasma mbretërore.

Gjatë shërbesës u këndua edhe himni “O Taste and See”. Fillimisht himni u kompozua nga Ralph Vaughan Williams  për kurorëzimin e Mbretëreshës, që u zhvillua në Abbey në vitin 1953.

Mënyra e veçantë që Princesha Charlotte nderoi Mbretëreshën

Një nderim të ëmbël për stërgjyshen e saj të ndjerë, Princesha Charlotte , 7 vjeç – e cila mori pjesë në funeralin së bashku me prindërit Princi William dhe Kate Middleton dhe vëllain më të madh Princi George- veshi një karficë patkua të fiksuar në pallton e saj të zezë. Mbretëresha historikisht kishte një dashuri për kuajt dhe sportin e kalërimit, e cila u përcoll edhe tek 7-vjeçari.

Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës

Karta mbi arkivol

Mbreti Charles III i bëri një nderim të veçantë për nënë e tij, Mbretëreshën Elizabeth II në funeralin e saj.

Për funeralin, arkivoli i Mbretëreshës ishte stolisur me sende të shumta, duke përfshirë Kurorën e Shtetit Imperial, Skeptrin e Sovreign dhe Orbën e Sovreignit, si dhe një kurorë funerali dhe një letër të shkruar me dorë.

Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës

Buckingham Palace ka konfirmuar që atëherë se karta është nga mbreti Charles III, i cili shkroi, “Në kujtim të dashur dhe të përkushtuar. Charles R.”

Aksesorët e Kate Middleton dhe Meghan Markle

Kate Middleton dhe Meghan Markle  po i bëjnë homazhe delikate mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II .

Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës

Për funeralin e mbretëreshës së ndjerë më 19 shtator, Princesha e Uellsit dhe Dukesha e Sussex-it veshën secila bizhuteri të dhuruara nga monarku i ndjerë. Kate kishte veshur një palë vathë me perla dhe një varëse me katër fije perla dhe diamanti, këtë të fundit të cilën e ka mbajtur në shumë raste ndër vite.

Kate e veshi fillimisht gjerdanin në vitin 2017, gjatë festimeve të 70-vjetorit  të Mbretëreshës dhe Princit Philip , më vonë e veshi atë për funeralin e Princit Philip në 2021.

Perlat nga varjsa thuhet se iu dhuruan Mbretëreshës nga qeveria japoneze në vitet 1970. Monarkja e ndjerë e veshi gjerdanin disa herë gjatë gjithë jetës së saj.

Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës

Sa i përket vathëve, ata ishin një dhuratë martese për mbretëreshën Elizabeth nga Hakimët e Bahreinit. Veçanërisht, Princesha Diana mbante gjithashtu gjerdan dhe vathë për ngjarje të shumta shtetërore.

Ashtu si Kate, edhe Meghan nderoi Mbretëreshën me veshjen e saj. Për shërbimet, ajo kishte veshur një palë vathë me diamante dhe perla, të cilët iu dhuruan nga Mbretëresha në vitin 2018. Meghan u pa për herë të parë duke veshur vëthët gjatë paraqitjes së saj të parë dhe të vetme të përbashkët me Mbretëreshën në qershor 2018.

Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës

Kurora dhe lulet e funeralit

Ndërsa arkivoli i Mbretëreshës u shoqërua nga shtëpia e mëparshme në Westminster Hall, vajtuesit në mbarë botën vunë re një aranzhim të dukshëm lulesh së bashku me kurorën, dhe skeptrin që qëndronte mbi arkivolin e saj.

Sipas Pallatit Buckingham, kurora përfaqëson histori për monarken e ndjerë dhe u vendos me kërkesë të djalit të saj të madh, mbretit Charles III. Ndër lulet e përfshira, disa kërcell janë një odë e martesës së saj të gjatë me Princin Filip .

“Me kërkesën e Madhërisë së Tij, Mbretit, kurora përmban lule dhe gjethe të prera nga kopshtet e Pallatit Buckingham, Clarence House dhe Highgrove House. Kjo përfshin gjethin e zgjedhur për simbolikën e tij”, konfirmoi një deklaratë nga Pallati Buckingham.

Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës

“Rozmarinë për kujtim; Myrtle, simboli i lashtë i një martese të lumtur dhe i prerë nga një bimë që u rrit nga një degëz mërsine në buqetën e dasmës së Madhërisë së Saj në 1947,” vazhdoi deklarata.

Siç vuri në dukje Pallati Buckingham, me kërkesën e Madhërisë së Tij, kurora “është bërë në një mënyrë krejtësisht të qëndrueshme, në një fole myshku anglez dhe degë lisi, dhe pa përdorimin e shkumës me lule”.

Princin Harry dhe Princin William formojnë Frontin e Bashkuar në Funeral

Princi William dhe Princi Harry janë bashkuar edhe një herë, për t’i thënë lamtumirën e fundit gjyshes së tyre Mbretëreshës Elizabeth II në funeralin e saj shtetëror.

Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës

Vëllezërit iu bashkuan babait të tyre mbretit Charles III dhe pjesës tjetër të familjes mbretërore në përcjelljen e arkivolit të monarkes së ndjerë në një procesion nga Pallati i Westminsterit në Londër në Abbey, ku ishte planifikuar një shërbim përkujtimor.

Fustani i Meghan Markle

Meghan Markle i bëri homazhe Mbretëreshës Elizabeth II në më shumë se një mënyrë me pamjen e saj për funeralin e monarkes së ndjerë të hënën.

Përveç veshjes së një disa vathëve me perla dhe diamant, të dhuruara nga Madhëria e Saj përpara daljes së parë të tyre në 2018, Dukesha e Sussex dukej e sofistikuar me një fustan të zi me pelerinë nga Stella Mçartney, të cilin fansat mbretërorë mund ta kishin të njohur.

Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës

Kjo për shkak se Markle, kishte veshur një version blu të fustanit në një koncert që festonte 92-vjetorin e ditëlindjes së Mbretëreshës në Royal Albert Hall në prill 2018.

Ajo zgjodhi të vishte të njëjtin stil në të zezën për t’i thënë lamtumirën e fundit monarkes.

Detajet e veçanta në funeralin e Elizabeth: Nga letra dhe kurora mbi arkivol, te veshjet e familjes mbretërore në nder të Mbretëreshës

Ansambli i hijshëm i përmbahej gjithashtu kodit të veshjes së funeralit, i cili kërkonte fustane ose pallto të zeza deri tek gjuri, së bashku me kapele të zeza dhe vello opsionale; ndërsa mbulesa e kokës me buzë të gjera të Markle nuk përfshinte një vello, kunata e saj Kate Middleton kishte.

Mbretëresha do të prehet së bashku me Princin Philip në Kapelën Përkujtimore të Mbretit George VI, brenda kapelës së Shën Gjergjit në Kështjellën Ëindsor, ku u vendos nëna e saj Mbretëresha Nënë Elizabeth  dhe babai Mbreti George VI .