Euro 2020, gjithcka duhet të dini për ditën e Europianit

Sot fillon. Kampionati Europian fillimisht ishte planifikuar për në vitin 2020 dhe u shty për këtë vit për shkak të fillimit të pandemisë. Formula e udhëtimit në 11 qytete, me finalen në Wembley (Londër) më 11 korrik. Njëzet e katër kombe në fushë. Kështu, ja një udhëzues i ditës për tu orientuar më mirë.

ÇFARË NDODH SOT – Në qendër të vëmendjes është ndeshja hapëse: në orën 21:00, në stadiumin Olimpik në Romë, Italia dhe Turqia përballen me njëra-tjetrën, përfshirë në grupin A së bashku me Uellsin dhe Zvicrën që do të luajnë nesër. Do të arbitrojë hollandezi Makkelie, arbitri i katërt do të jetë një grua: francezja Stephanie Frappart. Me ceremoninë që do ta paraprijë, ajo mes Italisë e Turqisë është ndeshja e vetme e planifikuar sot.

ITALIA – Është debutimi i ekipit kombëtar të Mancinit, i cili tha në prag: “Ne nuk e nënvlerësojmë Turqinë, ata janë një ekip i talentuar, por unë isha tashmë optimist tre vjet më parë, tani ata jam edhe më shumë. Do të zbavisim dhe do të luajmë lirshëm për të tentuar arritjen”. Italia do të zbresë në fushë me 4-3-3, në sulm Immobile e shoqëruar nga Berardi dhe Insigne. Një tjetër problem në mesfushë: pas humbjes së Sensit, italianët duhet të bëjnë edhe pa Lorenzo Pellegrinin, i cili u kthye në shtëpi me një dëmtim muskulor dhe u zëvendësua nga Gaetano Castrovilli.

VENDET— Vetëm një ndeshje është planifikuar sot, kështu që vetëm një vend: Olimpico në Romë. Ndeshja do të paraprihet nga një ceremoni, e shkurtër, që zgjat një çerek orë, me një vallëzim “ajror”, dymbëdhjetë perkusionistë rreth çatisë së stadiumit, 24 sferat që simbolizojnë kombet pjesëmarrëse. Të ftuarit Francesco Totti dhe Alessandro Nesta, interpretimi i Andrea Bocelli me “Nessun Dorma” dhe, në një version virtual, Bono Vox, Martin Garrix dhe The Edge në himnin evropian “Ne jemi njerëzit”. Do të ketë 15,000 spektatorë në stadium (nga të cilët 3,000 janë turq), të vendosur në përputhje me rregullat anti-Covid, me shtetrrethimin e lëvizur me një orë për t’i lejuar ata të kthehen në shtëpi. Në tribunë do të jetë Presidenti i Republikës Sergio Mattarella.

NESËR — Programi i Europianit vazhdon nesër me tre ndeshje. Në orën 3 të pasdites në Baku, Uellsi dhe Zvicra garojnë për grupin A. Në orën 6 në Kopenhagë do të luhet Danimarkë-Finlandë për grupin B. Në orën 21:00 në Shën Petersburg në fushë do të zbresin Belgjika dhe Rusia për grupin B.

RREGULLORJA — Kampionati Evropian sheh 24 kombe në fushë, të ndara në 6 grupe me nga 4 grupe. 2 të parat nga 6 grupet kalojnë në raundin e 1/8, bashkë me 4 të tretat më të mira. Ja kriteret për vendosjen e tyre: 1) numri më i lartë i pikëve të fituara në fazën e grupeve; 2) diferenca më e mirë e golave; 3) numri më i lartë i golave të shënuar; 4) numri më i lartë i fitoreve; 5) sjellja më e mirë e lojës fair play në grup, e llogaritur me penalitetet e mëposhtme: kartoni i verdhë vlen 1 pikë më pak; çdo karton i verdhë i dyfishtë ose dëbim i drejtpërdrejtë vlen 3 pikë më pak; 6) pozicioni më i mirë në klasifikimin e përgjithshëm të kualifikuesve evropianë.