“Topi i Artë” 2023, ja lista e 30 të nominuarve

Lista e 30 lojtarëve të nominuar për çmimin prestigjioz të “Topi të Artë” është bërë publike. Revista franceze “France Football” do të shpallë çmimin “Topi i Artë” më 30 tetor me një ceremoni gala në Paris.

Si gjithmonë në listë është Lionel Messi, por për herë të parë pas 20 vitesh tek kandidatët e nominuar nuk është emri i Cristiano Ronaldo. Portugezi ka patur një sezon të dobët vitin e shkuar, pasi luajti pak minuta me Manchester United dhe më pas u transferua në Arabinë Saudite.

Favoritët e këtij viti shihen Lionel Messi dhe Erling Haaland. Argjentinasi fitoi Kupën e Botës në Katar ku ishte protagonist absolut, ndërsa norvegjezi fitoi gjithçka me skuadrën e Manchester City duke qenë lojtari kryesor në sukseset e klubit.

Ndër të tjerë pjesë e listës është edhe Kevin De Bruyne dhe Bernardo Silva. Nuk mungon Luka Modric dhe Kylian Mbappe. Ndërsa surprizë janë emrat e Kolo Muani dhe mbrojtësit kroat Josko Gvardiol. Nga kombëtarja italiane është vetëm emri i Nicolo Barella.

Lista:

André Onana – Manchester United/Kamerun
Josko Gvardiol – Manchester City/Kroaci
Karim Benzema – Al Ittihad/Francë
Jamal Musiala – Bayern Munich/Gjermani
Mohamed Salah – Liverpool/Egjipt
Jude Bellingham – Real Madrid/Angli
Bukayo Saka – Arsenal/Angli

Randal Kolo Muani – Paris Saint-Germain/Francë
Kevin De Bruyne – Manchester City/Belgjikë
Bernardo Silva – Manchester City/Portugali
Emiliano Martínez – Aston Villa/Argjentina
Khvicha Kvaratskhelia – Napoli/Gjeorgia
Rúben Dias – Manchester City/Portugali
Nicolo Barella – Inter Milan/Itali
Erling Haaland – Manchester City/Norvegji
Yassine Bounou – Al Hilal/Maroku
Martin Ødegaard – Arsenal/Norvegji
Julián Álvarez – Manchester City/Argjentina
Ilkay Gündogan – Barcelona/Gjermani
Vinícius Júnior – Real Madrid/Brazil
Lionel Messi – Inter Miami/Argjentina
Rodri – Manchester City/Spanja
Lautaro Martínez – Inter Milan/Argjentina
Antoine Griezmann – Atletico Madrid/Francë
Robert Lewandowski – Barcelona/Poloni
Kylian Mbappé – Paris Saint-Germain/Francë
Kim Min-Jae – Napoli/Korea e Jugut
Victor Osimhen – Napoli/Nigeria
Luka Modric – Real Madrid/Kroacia
Harry Kane – Bayern Munich/Angli