Bazuar në histori të vërtetë, ky është filmi me Leonardo DiCaprio dhe Robert De Niro që ka marrë me qindra vlerësime

“Killers of the Flower Moon” i Martin Scorsese është filmi që po pëlqehet dhe që ka marrë me qindra vlerësime.

Filmi në fjalë është duartrokitur për 9 minuta në Kanë të shtunën (20 maj), me kritikët që përshëndetën temën e tij gjithëpërfshirëse amerikane si një “kryevepër”.

Vepra më e fundit e regjisorit amerikan, ku interpretojnë Leonardo DiCaprio, Lily Gladstone dhe Robert De Niro, shtrihet në një kohëzgjatje prej tre orë e gjysmë, është një përshtatje e bestsellerit jo-fiction të David Grann.

E përqendruar në vrasjet e Osage në Oklahoma të viteve 1920, shërbimi i transmetimit Apple i kushtoi 200 milion dollarë (160 milion £) për t’u bërë. Ishte padyshim filmi më i pritur për t’u shfaqur në Kanë këtë vit dhe, sipas shumicës së komenteve të hershme, ka përmbushur pritshmëritë e larta.

Pas shfaqjes, Scorsese, 80 vjeç, dhe kasti i tij u prit me një ovacion dhe brohoritje të forta nga të pranishmit, mes të cilëve ishin yje duke përfshirë Cate Blanchett, Salma Hayek, Isabelle Huppert dhe CEO i Apple Tim Cook.

Killers of the Floëer Moon do të publikohet më 6 tetor, përpara se të transmetohet globalisht në Apple TV+. Është një film që bazohet në histori të vërtetë.