Nis mbledhja e Kolegjit të Kryetarëve të PD, çfarë do të diskutohet

Mbledhja e Kolegjit të Kryetarëve të PD sapo ka nisur që prej orës 16:45 në ambientet e selisë blu. Në një njoftim të shpërndarë nga Sekretari i Partisë Demokratike Gazment Bardhi, bëhet me dije se në mbledhje do të diskutohet mbi kalendarin dhe masat për organizimin e partisë në zbatim të vendimit të Kuvendit Kombetar të datës 18 Dhjetor. Po ashtu në mbledhjen e sotme, do të flitet edhe për zgjedhjet e reja për seksione e grupseksionet e degëve të PD-së, por edhe për vendosjen e krerëve të degëve në ato zona ku demokratët kanë mbetur pa një udhëheqës. Kjo pasi në Kuvendin e 11 dhjetorit, lidershipi i PD, shkarkoi 11 kryetarë degësh, pasi nuk iu bindën urdhrit të kryetarit Gazment Bardhi për të nisur përgatitjet për mbajtjen e Kuvendit të 18 dhjetorit, të thërritur me vendim kryesie. Megjithatë mbledhja e sotme duhet të ishte zhvilluar disa ditë më parë por është vonuar për shkak të protestës të 8 janarit e do të zhvillohet sot.

Kryesia e Partisë Demokratike vendosi në mbledhjen e dy ditëve më parë përjashtimin 8 anëtarëve dhe pezullimin e 29 të tjerëve. Mes të përjashtuerve është dhe ish-kryeministri Sali Berisha. Të përjashtuarit e tjerë janë: Bujar Nishani, Flamur Noka, Albana Vokshi, Edmond Spaho, Arben Ristani, Klevis Balliu dhe Keltis Kruja.