Muzika italiane në zi, ndahet nga jeta Toto Cutugno

Artisti Cutugno do të mbahet mend përgjithmonë për të famshmen “L’Italiano”, një këngë që është kthyer në një simbol edhe jashtë shtetit italian por në karrierën e tij shumë vjeçare ai ka nënshkruar suksese të shumta, duke fituar një Festival të Sanremos dhe duke u renditur i dyti në gjashtë raste të tjera.

Toto Cutugno, pseudonimi i Salvatore Cutugno, ishte një nga zërat më ikonë të muzikës italiane. Artisti, i lindur më 7 korrik 1943 në Fosdinovo, ka lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë muzikore italiane dhe ndërkombëtare, me mbi 100 milionë kopje të shitura dhe hite të suksesshme që janë ngjitur në top lista.

Talenti i Cutugno nuk njihte kufij: si interpretues i këngëve të tij, producent dhe autor këngësh për gjigantë të tjerë të muzikës si Adriano Celentano. Prania e tij në Festivalin e Sanremos ishte e vazhdueshme dhe e frytshme, duke marrë pjesë në 15 edicione dhe duke arritur majën në vitin 1980 me “Solo noi”.

Ai bëri një jehonë edhe në Evropë me fitoren e Eurovision Song Contest në 1990 me “Together: 1992”, duke shënuar një moment historik që vetëm pak italianë kanë arritur të arrijnë. I lindur në Fosdinovo, por i rritur në La Spezia, Cutugno pati qasjen e tij të parë në muzikë falë babait të tij që i binte borisë.

Me kalimin e viteve, rrugëtimi i tij artistik e ka shtyrë atë të eksplorojë aspekte të ndryshme muzikore, nga grupet e viteve ’60 deri tek hitet solo të viteve ’70 dhe ’80. Në vitin 1983 lindi një nga këngët e tij më të famshme, “L’italiano”, një këngë e cila pushtoi Evropën dhe zemrat e italianëve.

Fillimisht e shkruar për Adriano Celentanon, më pas u interpretua nga vetë Cutugno, duke u bërë një himn brezash. Por udhëtimi i Cutugno nuk u ndal në vitet 1980. Në vitet 1990 ai vazhdoi të ndikojë në skenën muzikore italiane, duke drejtuar transmetime televizive dhe duke organizuar Festivalin e Këngës në Eurovizion së bashku me Gigliola Cinquetti.