Tragjedi në Nju Jork/ Mjekja e njohur vret foshnjën dhe më pas veten

Një mjeke e njohur në Nju Jork, e specializuar në trajtimin e pacientëve me kancer, vrau foshnjën e saj dhe i dha fund jetës në shtëpinë e tyre në Westchester.

Dr. Crystal Cassetta, një rezidente e Hematologjisë-Onkologjisë në Spitalin Mount Sinai, vrau veten me armë rreth orës 7 të mëngjesit të së shtunës pasi qëlloi më parë fëmijën e saj.

“Një hetim paraprak zbuloi se rreth orës 07:00, ajo ka hyrë në dhomën e fëmijës së saj dhe ka qëlluar fëmijën e saj dhe më pas ka kthyer armën kundër vetes”, tha policia e shtetit në një deklaratë. “Skena është në përputhje me një vrasje/vetëvrasje”.

Incidenti ndodhi në shtëpinë e saj Somers, një rezidencë prej 1 milion dollarësh, që ajo ndante me burrin e saj, 37-vjeçarin Tim Talty, sipas Daily Mail. Mbetet e paqartë se sa vjeç ishte fëmija, por postimet në rrjetet sociale sugjerojnë se foshnja ka lindur rreth muajit mars.

Mjekja u diplomua në Kolegjin Mjekësor Albany, sipas biografisë së saj, iu dha një çmim për dhembshurinë e saj kur trajtonte pacientët. Ajo përfundoi rezidencën e saj në Shkollën e Mjekësisë Hofstra North Shore LIJ në Spitalin Universitar North Shore, ku fitoi një çmim përkatës.

Në malin Sinai, Dr. Cascetta u specializua në kërkimin e kancerit të gjirit. Cassetta dhe Talty, pronar i kompanisë së bareve proteinike Talty Bars, u martuan në vitin 2019 në një ceremoni në Greenpoint, Brooklyn.