Zhupa: Në Shqipëri është tmerr të jetosh, e tmerr të vdesesh, ndërkohë ju flsini për satelitë e për orbitë!

Ina Zhupa, deputete e PD-së

Fjala e plotë në seancën e djehsme të Kuvendit të Shqipërisë

Te nderuar qytetare

Ceshtjet qe keta i quajne jashte rendit te dites se parlamentit jane brenda rendit te dites se jeteve te qytetareve shqiptar.

Varferia dhe pamundesia e shqiptareve shikohet si ceshtje teknike nga qeveria, biles arrijne deri aty sa te thone se te varfer nuk ka, se ekonomia jone po lulezon. Edhe kur kompanite rrisin cmimin e miellit, autoriteti i konkurences qe nuk i gjobit dhe as nuk merr masa, marrin pergezimet e qeverise, mundesisht ta kishin rritur me shume. Po ska shqiptar sot qe nuk ndjen rritjen e cmimit, me te pakten 2 mije lek ne dite ne pazaret e dites, rreth 60 mije ne muaj. Kur cdo gje u rrit, vetem rrogat, pensionet, asistencat nuk u rriten ne kete vend.

Shqipëria i pari vend në Europë për konsumin e bukës, 87.5% e produkteve me te cilat ushqehen. Jo se duan te hane buke te thate po se skane asnje mundesi tjeter per tu ushqyer. Se produktet e tjera ushqimore për pjesën me te madhe të shqiptarëve jane ende produkte luksi. Po keta nuk e kuptojne dot ata qe buken e shikojne vetem si produkt me shume karbohidratet qe duhet shmangur nga dieta me produkte peshku, e me darka bifteku me ar nusreti. Sic e tha edhe deputeti juaj ne tentative pse vetem buke hane shqiptaret?!

Nje pensionist ne fshat qe merr 29 mije i mbaron pensioni me faturen e dritave dhe se paguan dot te plote. Edhe vdes nga i ftohti, sic vdiq e ndjera nene Barbulla. Po nje vdekje e dhene nga mediat dhe qindra te tjera te mos raportuara nga turpi i familjareve, per ju nuk asgje. Nje pensionist ne qytet qe merr 66 mije lek te vjetra, nuk ja del dot te paguaj diferencen e ilaceve nga ato pak qe i jep rimbursimi. Jo me fatura e ushqime te shendetshme. Po pensionisti qe merr 200 mije lek, po ve pensionet me te larta, mendoni se ky ja del kollaj, ja del te paguaj drita, uje, e ndonje rimbushje cel per te fol kur ka hall, ilace, ushqime?! Kurre nuk ja del

Me gjeni nje pensionist ne Shqiperi, qofshin edhe prinderit tuaj dhe tanet, qe ja del te shtyj muajin po se ndihmuan femijet, apo mos mori borxhe, e ne rast me te keq po svuajti me barkun bosh. Nje jete sigurime shoqerore, sigurime shendetesore, nje jete pune ne socializem dhe ne demokraci dhe te mos shijojne dot pleqerine.

Edhe meqe jemi ne Tetorin e kancerit te gjirit, ju ftoj miqesisht para fjongove per sensibilizim me mire mamografi, eko gjiro, e pap teste falas per gjithe grate, e sidomos per ato qe jane pa pune apo pensioniste,ti ndihmoni qe te keni mundesi te bejne ne kohe ne spitalet tona dhe jo te sorollaten.

Ilacet qe ju ofroni me rimbursim per kancerin e gjirit jane me zero efekt, te semurat jane te detyruar qe ne vend te Xeloda qe jepni ju me rimbursim dhe qe analizat e tyre tregojne qe sjep asnje efekt, te blejne Xeloda prodhuar nga Roche me plus 100 mije lek shtese.

Po suplementet qe do nje grua me kurim me kancer gjiri, qe jane te detyrueshme si vitamina c, ato skane as rimbursim dhe shkon te pakten 9.500 lek nje pako. Po nevoja per nje ushqim te mire pastaj si pjese e dietes se nje te semuri. Pra zero mundesi reale kurimi i nje pensioniste, i gruaje me asistente, e nje gruaja pa pune.

Po e mbyll me nje shprehje qe nje zonje pensioniste me tha sot “Kam frike te vdes, jo vetem se e dua jeten, por po vdiqa femijet e mia do zhyten me keq ne borxhe se duhen 1 milion e 700 mije lek edhe per varrim”

Ja pra sot ne Shqiperi eshte tmerr te jetosh e tmerr te vdesesh dhe ju vini ketu e fliste per satelit e per orbite!