Takimi Biden-Putin/ Reagon Trump: Ditë e mirë për Rusinë, ne nuk fituam asgjë

Ish-Presidenti i SHBA, Donald Trump ka komentuar takimin Biden-Putin në Samitin e mbajtur ditën e djeshme në Genevë.

Në një intervistë për ”Fox News’’ Trump e cilësoi Samitin si një ditë të mirë për Rusinë kurse SHBA nuk mori asgjë.

“Një ditë e mirë për Rusinë. Unë nuk shoh se çfarë fituam prej saj”.- tha Trump.

Ai tha se Biden ia la skenën Rusisë teksa nuk kërkoi.

Po ashtu Trump kujton se me Putinin kishte një marrëdhënie shumë të mirë, por askush nuk e trajton më ashpër seç e trajtonte ai kur ishte President i SHBA.

“Ne nuk morëm asgjë. Ne i dhamë një skenë shumë të madhe Rusisë dhe nuk morëm asgjë.

Ne kemi hequr dorë nga diçka që është tepër e vlefshme. Unë ndalova tubacionin, Nord Stream 2, dhe ai tubacion u ndalua.

U rikthye ajo marrëveshje dhe asnjë masë nuk u mor për të. Unë kisha një marrëdhënie shumë të mirë me Putinin, por askush nuk e trajtoi më ashpër.’’– tha Trump.