Librazhdi i zhytur në skamje e varfëri, reagojnë tregtarët: Kjo gjendje nuk durohet! Jemi gati t’i përmbysim hajnat e pushtetit

Sot per disa ore qendrova ne tregun e qytetit, bisedova me tregtare te ndryshem te cilet tregonin se s’ka xhiro dhe s’mund te siguronin buken e femijeve dhe jo me te paguanin taksat e larta te vendosura nga komiteti i partise. Nuk ka asnje mundesi punesimi per qytetaret e Librazhdit prandaj kane rene blerjet dhe ne kemi falimentuar por rrime ketu me shprese se zoti do beje ndonje mrekulli.

Tregtaret shume te indinjuar tregonin se kush do blinte tek ta, familjet me ndihme ekonomike qe jane groposur ne listat e marketeve per buken e gojes, te rinjte e te rejat qe kane braktisur vendin dhe ketu eshte kthyer ne shkretetire apo hajdutet qe punojne ne shtet qe nuk na begenisin se e mbajne veten shtrese e larte dhe blejne veshmbathje firmato.

Deputeti Balla qe ka marre voten prej nesh ka vite qe nuk duket ne treg por nuk vjen me as per vaki qe te takoheshim e te bisedonim per situaten e rende te krijuar gjate qeverisjes se rilindjes, se dime kur do vije njeriu i urryer dhe mashtrues ta peshtyjme, por ta harrojë se do na genjeje me me premtime boshe, me nje 1 litër vaj e 1 kg sheqer apo oriz. Librazhdasit e kane besuar por i pafytyri i ka mashtruar dhe per fatin tone te keq ka vendosur nje kryetar komiteti qe me fodullek na percjell madje na perplas edhe deren a thua se ka kapur qiellin me dore.

Tregtaret ne bisede te lire shpreheshin pa rezerva se Librazhdi eshte zaptuar nga mafia qe udhehiqet nga i paudhi, marrin tendera dhe punimet i bejne me punetoret e gjelberimit apo te rrugeve dhe parate i fusin ne xhepat e tyre. Energjine elektrike na e presin ore e pa ore duke mashtruar se kryhen punime por ne te vertete ne telat i lidhim vete neper peme apo ku te mundemi, ska me keq “ku te gjejme drejtesi po vedesim per buke”.

Tregtaret kerkonin qe Partia Demokratike me z. Lulzim Basha te udheheqe popullin deri ne largimin e ketyre gjakpiresave qe kane 7 vjet vetem mashtrojne se kane sjelle henen ne toke dhe ne fakt skane bere gje tjeter vetem se kane vjedhur dhe kane ulur varfërine këmbëkryq ne çdo familje, kane kercenuar banoret çdo ditë nga individe te veshur me pushtet per interesa te mafies, kane shtuar administraten e bashkise nga 273 vete ne 420, kane shtuar punonjesit ne ujesjelles nga 60 ne 110, kane shtuar punonjes ne cdo institucion por ne fakt kane hapur vende pune per militantet dhe hajdutet e votave, kane rritur cmimin e energjise, naftes, ujit dhe lendes drusore.

Jemi te gjithe gati te vime dhe t’i permbysim keta hajna.
Nuk durohet me kjo gjendje e rende ekonomike dhe diskriminimi qe po na bejne duke na mohuar te drejten per te jetuar!

Une bashkebisedova i inkurajova dhe i garantova se me ardhjen ne pushtet te Partise Demokratike qe eshte e shpejte, me Kryeminister z. Lulzim Basha situata do jete krejtesisht tjeter, ne favor te punes, ekonomise familjare duke mundesuar lirine e tregut dhe burgosjen e mafies qe sot e ka falimentuar konkurencen.

Bujar Vreto
Kryetar i Degës së PD Librazhd
26-08-2019