Mjeku që i pushoi zemra dhe u rikthye rrëfen tmerrin: Dëgjoja ulërimat e shpirtrave që digjeshin në ferr”

Nëse keni dëgjuar histori të njerëzve që bien në koma, me gjasë u kanë thënë se gjithçka ishte e bardhë, ashtu siç përshkruhet parajsa.

Por kjo nuk i ka ndodhur mjekut Rajiv Parti, i cili në një rrëfim për britaniken “Daily Mail”, ka rrëfyer tmerrin që përjetoi kur iu ndal zemra në sallën e operacionit.

Parti është i bindur se ishte në ferr dhe dëgjonte ulërimat e shpirtrave që digjeshin.

Por si i pushoi zemra dr. Partit në sallën e operacioni?

Rajiv Parti ka qenë për vite të tëra shef i anestezisë në spitalin ku punonte dhe si i tillë duhej të sigurohej që gjithnjë pacientët të ishin nën anestezion të plotë gjatë operacionit.

Megjithatë janë të shumta rastet kur pacientët rrëfejnë se kishin parë gjithçka që ndodhte në sallë, por mjeku gjithnjë i merrte me të qeshur këto rrëfime dhe madje nuk përtonte të tallej me ta.

Jashtë dyerve të spitalit, Parti kishte një jetë të përkryer familjare dhe po ashtu nga ana ekonomike ishte shumë mirë.

Gjithçka filloi në 2008-ën, kur u diagnostifikua me kancerin e prostatës.
Për operimin e tij, Rajiv Parti mori kirurgun më të mirë për të kryer operacionin, e ndonëse ky i fundit i tha se gjithçka do të shkonte mirë, në fakt nuk ndodhi kështu.

Pas plot 5 ndërhyrjeve kirurgjikale brenda vitit, Part ndihej edhe më keq dhe zgjidhja e vetme në mungesën e alternativave ishte një tjetër operacion.

Herën e gjashtë, sapo anestezia dha efektin e saj, mjeku e gjeti veten mbi trupin e tij dhe shikonte kirurgët që kryenin operacionin mbi të.

Dr. Part tregon se gjithçka ishte e gjallë dhe me detaje, madje nuk shihte vetëm doktorët në sallën e operacionit por edhe nënën e motrën të ulura në kolltukun e shtëpisë së familjes, mijëra milje larg, në New Dehli, ku ishte rritur.

Ai thotë:

Fillova të kisha frikë. Çfarë po ndodhte? A do të rikthehesha më në trupin tim? A kisha vdekur?”
Brenda pak fragmentesh kohore, Part rrëfen se po ndjente një frikë të papërshkrueshme.

Rajiv Part shpjegon:

Dëgjoja ulërima nga dhimbjet dhe ankth. Tym dhe një erë të rëndë të mishit që digjej. E dija që isha në buzë të ferrit. U përpoqa t’ia mbathja, por ishte e pamundur. Një forcë e padukshme më mbante ndërsa një zë më fliste në kokë: “Ke bërë një jetë materialiste e egoiste”… e dija që ishte e vërtetë dhe më erdhi zor nga vetja. Përgjatë viteve kisha humbur empatinë për pacientët e mi. Të lutem Zot më jep një shans tjetër.”
Sapo mjekut i doli anestezia, gjithçka që sapo kishte përjetuar ishte një kujtim i gjallë që mund ta përshkruante me detaje.

Pasi u rehabilitua nga operacioni me sukses, Rajiv hoqi dorë nga pozicionin si shef i anestezisë në Bakersfield Heart Hospital në Kaliforni dhe po ashtu hoqi dorë nga jeta lukzose duke iu kthyer modestisë.