Kemi ngelur pa unitet fetar, por ama gjuha jote Nanë na ka mbajt te bashkum

Nga Antonio Gjoka-

Shqiperi o Nena ime ,sot me mall po shkruj per ty. Fjal qe me dridhet zemra tek ti them.

Sot ti nene ke festen por ne s’jemi te denjë t’a urojmë sepse jetojme ne kohen e maskarenjve ku po te perdorim per interesat tona personale ,por sido qe te jete ti do ngelesh atdheu jone.

Po perballemi me nje realitet te hidhur ku deshira per hakmarrje kundrejt njeri tjetrit eshte susta me e fuqishme e popullit Shqiptar.Sa e sa marrezi e sa e sa krime e poshtersi jane bere ne emer te se gjores Shqiperi .

Qendro Nene se kur Turkun e sfidove me shum vujtje dhe sakrifica do sfidosh edhe kete Turkun e brendshem qe po don met shkaterru pak nga pak sepse ne e kemi ves me kundershtu para sesa te marrim vesht .Kemi ngelur pa unitet fetar por ama gjuha jote Nane na ka mbajt te bashkum .

Si mundem un Nane me te uru ,si ma ban zemra kur mundin e Gjergj Kastriotit dhe gjakun e derdhun prej patriotëve tjere ne po e perbuzim.Ku tokat tona ku u derdh gjak mi fitu ne po ja japim Grekut ,Serbit dhe tjere ne anen tjeter .

Ku amanetet e Fishtës nuk i quam deri ne fund ,ku keshillat e Konicës bem sikur po i degjojme ,ku shkrimet e Lasgushit i shperfillem ,“ishin në gojën e ujkut e afër kuçedrës së mallkuar s’pushuan së punuari për të shpëtuar kombin e tyre”,e ne e kemi gati dhe nuk po pushojme spunuari per t’a shkaterruar dhe tradhetuar .
Sa mekatet po i bejme ishalla nje dite para se te jete vone do gjejme shpetim .

Sikur t’a dinte Fishta qe femijeve te sapo lindur po ju japim prioritet te mesojne Anglisht dhe jo gjuhen meme do merzitej per gjith ato sakrifica qe ai beri .Po jetojme ne nje kohe ku eshte turp dhe quhesh i paditur kur ti nuk flet nje gjuh te huaj dhe nuk e ben pjese te jetes tende ,si ato Shqiptaret qe jetojne ne viset e huaja dhe femijeve si kan mesuar gjuhen e Atdheut .Na fal Shqiperi sa shum po gabojmë me ty ,nje gabim qe po na humb origjinalitetin dhe po na ben skllevër te tokave te huaja .

“Shqiperi o e bukura Shqiperi”,me fusha te bekuara ku neve na rrite ,me male te larta dhe maje te thepisura ku te paret derdhen gjakun per te mbrojtur dhe per te na lene neve nje atdhe te lire .Shqiperi e begate sa shum emrin t’a lartesoi me veprat e saja humane edhe nene Tereza .I tregoi botes se Shpirti i Shqiptarit eshte nje shpirt i lindur per te bere mir .

Kthehuni vellezer andej nga anet kthehuni ,se ska si memedheun ,kur ne jemi ktu dhe punojme per kete vend ja lartesojme emrin ,sepse guri peshon me shum ne vendin e vet. I dashur memedhe kalove nje vite te trishtuar kur kembet t’u dridhen dhe bijtë e t’u iken .Nuk eshte faji jot Nene sepse natyra ka ligjet e veta dhe ti s’mund t’i parashikosh ,por gjaku i bijve te tu shkoi per ty .Kohe te veshtira po kalojme ,nuk ndodhemi ne kushte normale por buzeqeshja kurr sdo na largohet sot jemi te lumtur sepse ne qendrojme akoma ne kembe dhe me te forte se perpara .Nuk ka mundi Turku vetem se na perqau ,as Greku e Serbi vetem se na ndane nga vellezerit e motrat tona .Kaluam regjimin e eger komunist ku ne u beme skllevër te nje njeriu dhe perseri ne kembe qendruam ashtu siq po qendrojme edhe sot ne kete kohe ku demokracia po na dhunon.

Jeten time ja kam kushtuar Shqiperisë ,sa te kem nje pike gjak ne trup do t’a derdhi per kete atdhe dhe do luftoj qe ky atdhe gjithmon te jetoje i lumtur teksa shikon bijte e saj duke buzeqeshur . Mbahuni Shqipetar ,gezohuni burra ,krenohuni nena se sot eshte dita jone ,dita e Shqiperisë se lire dhe te pavarur prej askujt .
Prandaj, pra, n’e doni fisin,
mali, bregu edhe Malcija
prej njaj goje sod t’brohrisim:
Me gjuhë t’veten rrnoftë Shqypnia!🇦🇱🇦🇱🦅