Bisedimet Kosovë-Serbi/ Hamdi Ndrecaj (Komandant Panteri) ka një kundërpërgjigje për të dërguarin e BE

Zotri Lajqak do te ishte shum normale po qe se do te kerkonit nga pushtetaret e republikes e kosoves ta ndryshonin kushtetuten e republikes pasi qe ju e quani se nuk eshte bibel por nuk eshte as kuran dhe qe te ndryshohej aneksi I kushtetutes se republikes se kosoves qe I lejon shqiptaret e kosoves se bashku me teritorin e tyre ti bashkohen shtetit ame shqiperise gje qe ne diqka te tille e ndalon kushtetuta e republikes se kosoves si akti me I larte I republikes .

Pra , me siguri qe ju e dini shum mire se ne qfar situatash ka kaluar populli shqiptar gjate historie se kaluar , histori kjo e cila ishte e pameshirmshme ndaj popullit tone shqipetare qe nga pushtimi romak aj bizantin aj I perandorise osmane I monarkise serbo kreato Slovene dhe se fundmi I republikes te ashtuquajtur republikes socialiste federative e jugosllavise e cila dirigjohej dhe kontrollohej direkt nga Serbia dhe beogradi .

Tendencat dhe manifesti ne menyra te ndryshe I popullit shqiptar per tu shliruar nga pushtimi I eger serbo sllav kan vazhduar gjat ter histories mirpo kulminacioni I arrit ne vitin 1990 ku kasapi I ballkanit sllobodan millosheviq dhe klika e tij e politikes serbe filluan nje lufte per krijimin e serbise se madhe duke filluar nga kroacia bosnja hercegovina dhe per te perfunduar me kosoven ne vitin 1999 lufte kjo mes ushtrise clirimtare te kosoves dhe ushtrise serbe forcave paramilitare serbe dhe formacioneve te ndryshe qetnike gje qe detyruan boten e civilizuar ne krye me shtetet e bashkuara te amerikes dhe aletet e saj te cilet perbenin strukturen ushtarake veriatlantike dhe te gjithe se bashku ishin bere bashke per ta luftuar regjimin e kasapit te ballkanit sllobodan millosheviq dhe soldateskes se tij e cila kishte filluar nje gjenocid te papare kunder popullit shqiptare te kosoves , gjer ne shfarosje kolektive debime massive te popullates per te krijuar nje spastrim total etnik ne republiken e kosoves . Ju e dini shum mire qe bota e civilizuar perdori forcen se bashku me uck per ta mboshtur kasapin e ballkanit sllobodan millosheviq qe ndoshta qe ndoshta per ty dhe sllavet tjer qe mendojn si ti ishte njeri I privilegjuar dhe sipas jush dhe shtetit tuaj sllovak lufta e tij kunder popullit shqiptar te kosoves na paska qen e drejte sepse ne ate kohe ju nuk ishi pjese e aleances veri atlantike mirpo pas gjunjezimit te serbise se millosheviqit dhe detyrimit te largimit te ushtrise dhe paramilitarve serb nga trojet shqiptare pikerisht nga kosova , u shlirua me shum mund sekarifica gjak dhe djerse dhe po citoj qe fajin kryesor per te gjitha masakrat e ndodhura ne vendin tim I kishte kryer nje apo disa formacione ushtarake te serbe lokal te kosoves , te perkrahur nga regjimi serb dhe ushtria serbe me platformen e tyre ugurzez per krijimin e serbise se madhe , gje qe nje gje e tille deshtoj dhe kosova u shlirua ne tersi nga bandat kriminale te ushtrise serbe .

Fill pas saj ju jeni shum mire ne njohuri qe ne shqiptaret e kosoves kishim krijuar instuticionet tona dhe ne bashakpunim te ngushte me aleatet tane nderkombtare I kishim konsiliduar nje shtet solid I cili ende nuk e kishte shpallur pavarsimin e tij total dhe po priste nga aleatet nje platform per ne zgjidhje me te miren te mundshme .

Si rekomandim ne pranuam paketen dhe ligjet e Marti Ahtisarit e cila paket solli shum kompromise te dhimbshme per popullaten e shum vuajtur te kosoves , mirpo tegjitha kompromiset I pranuam me nje menyre si faz kalimtare dhe duke qene ne rrjedhat e qytetareve shum te civilizuar ne shqiptaret pranuam edhe eks teritorin e kishave dhe manastireve serbe kur dihet kjarte dhe mire qe kishat dhe manastiret serbe ne truallin tone te pushtuar dhe te dhunuar nga serbet nuk egzistojne sepse serbet jan kolone dhe nje pjes e tyre shqiptare te serbizuar ne trojet tona gjat pushtimit perandorak dhe kur erdhen kolonet serbe ne trojet tona kishat dhe manastiret nuk I sollen me vete por I gjeten ketu .

Republikes se kosoves ju imponua gjithqka madje edhe ne parlamentin e kosoves ku pakica serbe merrte vendime apo I kundershtonte ato sikur te ishin shumice sepse bashksia nderkombtare jau garantonte ulset e rezervuara ne parlament mirpo pas te gjitha ketyre me 17.shkurt.2008 parlamenti irepublikes se kosoves dhe organet politike legjitime te saj shpallen kosoves shtet te pavarur ne gjith teritorin I cili ishte I percaktuar edhe me harten e vitit 1946 dhe I konfirmuan me ish kushtetuten e RSFJ me 1974 , pra , nga ajo kohe kosova si shtet Sovran eshte njohur nga shum shtete progressive te botes por edhe jo nga shteti juaj sllovak I cili , shtet edhe me tutje me logjiken mesjetare vepron kunder popullit shqiptar autokton te kosoves .

E ju tani vini si ndermjetsues nga BE ,dhe na flisni per kompromiset tjera me serbet kur na lini pershtypjen qe nuk po flet nje I derguar I be por nje qeveritar serb I serbise duke na rekomanduar qe urgjentisht ta ndryshojme kushtetuten e kosoves , per ti dhane drejtim krijimit te asocacionit te komunave me shumice serbe , qe naj sollet si model nga republika e bosnjes dhe hercegovines . ju ne vend qe ta ndeshkoni agresorin serbine duke I krijuar kushte marrveshjes perfundimtare per njohjen e kosoves apo njohjen e ndersjellte ju na rekomandoni qe nje her e mire duke menduar per paqen te pregaditemi per nje lufte te re .

A thua ndoshta do tju shkoje pershtati nje diqka e tille si I derguar I Be apo ndoshta edhe vet BE , e cila ka investuar shume per ti dhene fund konflikteve ne ballkanin e trazuar apo ndoshta edhe ne ket fillim te rendit te ri botror prap po luani me karten e versait dhe ate te bukureshtit 1918 1922 . Pra , po ju dhem shkurt dhe kjarte se nje diqka e tille nuk po ju ben nder aspak juve si I derguar I BE , ne ndermjetsimin e ketij dialogu te shumpritur tash e 20 vjet sepse ju vet po e minoni paqen ne ballkan .

Do te ishte mire qe te mendoni ndryshe dhe popujt qe duan te jetojne ne paqe at here do ti zgjidhim problemet e shteteve te tyre Konform rregullave nderkombate ashtu si qe vepron secili shtet demokratik dhe per te qen sa me te kjarte pakica serbe ne republikene kosoves gezon shum ma shum te drejta se sa gezon pakica qeke dhe ajo hungareze ne republiken e sllovakise . Hamdi Ndrecaj Panteri