Nga Edon Kuqi: Epoka e re e Partisë Demokratike

Gjithë java që shkoi dhe kjo javë që nisi ishte e mbushur me diskutime brenda Partisë Demokratike,kjo pas vendimit të kryetarit të Partisë Demokratike që në zgjedhjet e ardhshme perzgjedhja e  kandidatëve për deputet dhe në bashki ti lihej anëtarsisë duke I hapur rrugë një demokratizimi brenda partisë njëkohësisht duke e afruar Partinë Demokratike afër standarteve të partive të tjera europiane.

Ky ishte një lajm shumë I mirë brenda strukturave të partisë dhe u prit mjaft mirë nga demokratët e thjeshtë,të ndershëm e që duan ta shohin Partinë Demokratike jo vetëm sa më shpejt në drejtimin e vendit por edhe me fytyra përfaqësimi dinjitoze,të paperlyer dhe me të rinjë krativ.

Lulzim Basha me gjithë kritikat që mund të kem ndaj tij në këtë rast duhet përshendetur.

Kjo jo vetëm që demokratizon akoma më shumë Partinë Demokratike por I hap rrugë dhe një gjithëpërfshirjeje brenda saj,ndërkohë gjihë të larguarit ndër vite të rikthehen dhe të japin kuntributin e tyre. E besoja shumë fort këtë të fundit në fakt sidomos kur dëgjova dhe doktorin në një studio televizive kur bëri thirrje për rikthimin e të larguarrve dhe të fuqizohej Partia Demokratike dhe opozita por u zhgenjeva ku akoma pa kaluar 24 orë ish kryetarja e Kuvendit reagoi me anë të një statusi ne FB ku krahasonte me Enver Hoxhen Lulzim Bashen,pa lidhje,me aq sa unë kam ndjekur Lulzim Basha kurrë nuk ka mohuar punen e palodhur të Sali Berishes e aq me keq ta ketë lene në hije punen e tijë përkundrazi kam parë vetëm një admirim për lidershqipin e tij.

Nëse Lulzim Basha ka hedhur një video me momentet e tij në datat kyc dhe më të rëndësishme të pas diktatures kjo nuk do thotë dhe ai nuk ka thënë se gjithë këtë e ka bërë I vetëm por ka qënë pjesë e rëndësishme e saj që as unë nuk I shtoj dot gjë por as zonja Topalli nuk I heq dot gjë.

Më duket jo etike që në vend që energjinë ta ruajmë për të luftuar Edi Ramen ta harxhojmë duke sulmuar Lulzim Bashen. Kjo si për zonjen Topalli për të cilen nuk e kam fshehur dhe se fsheh një admirim për karakterin e saj të fortë por zhgejehem shumë kur dëgjoj deklarata të tilla që në këtë moment janë tejet dashakeqëse dhe I shërbejnë vetëm një njeriu,Edi Rames.

E tillë ishte dhe deklarata e zotit Patozi shpërndarë në një portal të cilin se kam verifikuar dhe prandaj nuk dua të aludoj në vërtetësinë e lajmit ku zoti Patozi shprehej se më shumë ka mundëi të dialogoj me Ramen se me Bashen,e turpshme nëse do ishte e vërtetë.

Të bëhesh patericë e Edi Rames është e ulët për një njeri që ka pasur një rol kyc ne historine e Partisë Demokratike dhe për fat të keq zoti Patozi u bë I tillë kur pranoi të futej si “opozitë” në zgjedhjet vendore te vitit 2019 me pseudo kandidatë që nuk morën as 0.5% të mbështetjes.

Aq më të neveritshme janë dhe komentet e atyre që mbeshtesin të tilla deklarata ku në vend që të sulmojnë Edi Ramen sulmojnë Bashen duke goditur me gurë shtëpinë që I qoj aty ku janë sot.

Më duhet të ndalem dhe tek ata që thurin lavde në ca komente epike për kryetarin Basha,miq komentet e tilla nuk I shërbejnë aspak Lulzim Bashes dhe Partisë Demokratike e as demokratizimit tonë prandaj të jemi objektivë,

Ndërkohë sot pashë pashë që në komentin e njërit prej deputetëve të rinjë që dhe ai ishte I fundit në listë por u bë pjesë e tortes së pushtetit që kishte shkruar për Sali Berishen se nuk do ti ngjaj një relikeje të vjetër të tranzicionit 30 vjecarë ndërkohë që ky ishte pjesë e grupit kritikues të videos së thënë më lart.

E para Sali Berisha nuk mund të jetë kurrë relike I nderuar e aq më keq ti ngjaje ti që nuk ke as brumë e as kapacitet për të bërë politikë.

Mendoj se është koha të bashkohemi të gjithë së bashku dhe ti japim jetë demokratizimit brenda partisë dhe të jemi pjesë e përzgjedhje së kandidatëve më të mirë në mënyrë që mos të na ndodhë ajo që ndodhi,që mos të kemi më deputetë pa shkollë pa kapacitete,pa integritet dhe ju lutem ti mbajmë sa më larg ata që thurin lavde  për kryetarin kur janë në fushatë e pastaj lideri suprem u kthehet ne në njeri që nuk bën e që nga Lulzim e bëjnë Lul.

Është në dorën tonë të bëjmë më të mirën me sa mundemi prandaj të pakten këtë që kemi ne në dorë ta bëjmë sic duhet.

Pavarsisht se në një pikë të tijë nuk jam dakort ajo e mospërfshirjes në lista të kryetarëve të degës pasi ka njerëz që kanë punuar shumë në zonat e tyre dhe shumë prej tyre janë njerëz me integritet dhe që e njohin më mirë zonen e tyre gjithësesi cdo qark ka djem dhe vazja të mrekullueshëm që realisht do dinë ta bëjnë më së miri atë detyrë.

Le ti përfshijmë të gjithë intelektualët,profesorët,inxhinierët e të gjithë njerëzit me integritët që ti japim Shqipërisë drejtimin që meriton.

Une kam besim tek lidershqipi I Bashes dhe tek ekipi qe do na perfaqesoje.

Të gjithë bashkë për Shqipërine jo vetem për partinë dhe për karriget.