Shifër rekord e të prekurve me Covid-19, zbulohen 117 raste të reja/ Ja si shpërndahen

Nga 585 teste të kryera në 24 orët e fundit kanë reyultuar pozitivë 117 persona të prekur nga Covid-19, shifra më e lartë që prej shfaqjes së pandemisë në Shqipëri më 9 mars.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 41 raste në Tiranë, nga 9 raste në Shkodër, Kavajë, 7 në Korçë, nga 6 raste Pukë, Lezhë, nga 5 raste Durrës, Kurbin, nga 4 raste në Krujë, Mirditë, Tropojë, 3 në Fier, nga 2 raste në Kolonjë, Lushnje, Vlorë, Mat, dhe nga 1 rast në Memaliaj, Ura Vajgurore, Pogradec, Kamëz, Berat, Elbasan.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 68 qytetarë, duke e çuar në 2014 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.
Në vendin tonë aktualisht janë 1 462 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.