Amerika nën ‘ethe’, në garë një tjetër miliarder për të mundur Trump në 2020-n

Ish-kryetari i bashkisë së qytetit të Nju Jorkut dhe miliarderi Michael Bloomberg është duke u përgatitur për të hyrë në garwn e demokratëve për një shans për të kandiduar kundër Presidentit Donald Trump, raportojnë mediat amerikane.

Megjithëse Bloomberg ende nuk e ka shpallur kandidaturën, New York Times raportoi të enjten se ai dërgoi stafin në Alabama në mënyrë që të regjistrohej për fillimin e garës përpara afatit të së premtes.
Ndërsa 17 ‘lojtarë’ kryesorë konkurrojnë për nominimin e demokratit, Bloomberg është “gjithnjë e më i shqetësuar që fusha e tanishme e kandidatëve nuk është e pozicionuar mirë” për të mposhtur Trump, tha këshilltari i tij i ngushtë Howard Wolfson për ‘Times’.

Fushata e Bloomberg mund të jetë një “përçarje sizmike në garën e demokratëve”, sipas Times, duke nënshkruar drejtuesin aktual të parë Joe Biden dhe duke siguruar “ushqim” për senatorët Elizabeth Warren (D-Massachusetts) dhe Bernie Sanders (I-Vermont), të cilët kanë qenë kundër miliarderëve.

Le të jemi të qartë. Bloomberg po shkon pas votuesve të Biden. Kjo duhet të shqetësojë Bidenin. Nuk do të ndikojë tek Sanders apo Warren.

Mike Bloomberg me sa duket hyn në garë për të parandaluar një figurw socialiste apo çfarëdo tjetër. Ndërsa disa vëzhgues thonë se një garim i mundshwm i Bloomberg do të ndihmonte krahun progresiv të demokratëve, të tjerët paralajmërojnë se ai në të vërtetë mund të “rregullojë” fraksionin Sanders-Warren dhe të rezultojë në një biletë uniteti të Michelle Obama.

Analistët e kanalit CNN e pikturuan ish kryetarinbashkiakun si dikush “më të pasur, më të suksesshëm dhe më pak fyes” sesa Trump.