Tragjedia familjare e pronarëve të hotelit ‘Sahafi’

Pronari i Sahafi Hotel në kryeqytetin somalez Mogadishu është vrarë në një sulm me bomb – tre vjet pasi babai i tij vdiq në një sulm të ngjashëm.

Zyrtarët somalezë thonë se 20 njerëz vdiqën dhe dhjetëra të tjerë u lënduan në shpërthimet e pretenduara nga grupi militant islamik al-Shabab.

Pronari i hotelit Sahafi Abdifatah Abdirashid ishte një biznesmen i njohur që mori drejtimin e hotelit nga babai i tij, Abdirashid Mohamed.

Al-Shabab tha se kishte në shënjestër zyrtarët qeveritarë që qëndronin në hotel.