EKSKLUZIVE/ Zv.Kryetarja e bashkisë KLOS, Adelina LAÇI: Jam krenare që i përkas një treve me histori të pasur. Ndjehem e vlerësuar t’i shërbej komunitetit

Biseda me drejtues të pushtetit vendor që fjalën e nxjerrin nga thellësia e shpirtit të tyre, dhe që vihen në shërbim të komunitetit, duke dëshmuar jo vetëm profesionalizëm, por dhe përgjegjësi në përmbushjen e objektivave është gjithnjë kënaqësi e veçantë, pasi ajo shpeshherë merr rrjedha krejt të tjera.
Ne biseduam dhe zhvilluam një intervistë të çiltër me zv.kryetaren e Bashkisë Klos, znj. Adelina Laçi, e cila shfaqi predispozicionin e saj për të komunikuar me ne.
Jo rastësisht, ne zgjodhëm znj. Laçi, pasi me performancën dhe vizionin e saj, ka arritur të fitojë simpatinë dhe mbështetjen e banorëve të Klosit deri në kufijtë e adhurimit për vlerat profesionale dhe aftësitë komunikative.
Në bisedën e zhvilluar, konstatuam menjëherë dëshirën e saj për të qenë në shërbim të qytetarëve dhe qasjen pozitive ndaj zgjidhjes së problematikave. Potente në argumenta, si dhe elokuente në shtjellimin e impenjimeve të saj, znj.Laçi të imponohet me njohjet dhe shkallën e profesionalizmit, duke u shfaqur natyralisht një profil plot ambicie dhe me plot ndricim në ngjitjet e saj në karrierë.
Nisur sa më sipër, kemi bindjen se znj. Laçi është padyshim një nga përfaqësueset më brilante të plejadës së saj, duke u afirmuar si një profil krejt ndryshe dhe me shumë premisa pozitivë në skenën e politikës shqiptare.
Në emër të redaksisë sonë e falënderojmë znj. Laçi për kohën dhe mundësinë e krijuar!

Znj. Laçi, përshëndetje!

1. Ju jeni emëruar në postin e zv.kryetares së bashkisë Klos, pas një eksperience pune në një nga dikasteret kryesore të vendit. Si do ta përkufizoje, këtë përvojë që sapo ke nisur në pushtetin lokal dhe a mendoni se eksperienca juaj, do t’i shërbejë zgjidhjes së problematikave që ka komuniteti që ju administroni?

Pershendetje dhe faleminderit per kete interviste!

Po, eshte e vertete qe jam emeruar zv.kryetare prane Bashkise Klos pas nje eksperience pune si juriste, prane Ministrise se Arsimit, Sportit dhe Rinise, eksperience per te cilen mund te flisja gjate edhe per shkak te shume gjerave qe pervetesova permes saj, megjithate do ndalem ne pak gjera rreth saj.

Se pari, cfare dua te veçoj eshte fakti se prane MASR-se une hodha hapat e mi te pare ne administate dhe permes modeleve te mira qe gjeta aty ( ndaj te cileve sdo e kurseja mirenjohjen dhe nje falenderim publik nese kjo interviste do lexohej prej tyre),me ndihmuan jo vetem qe te forcoja njohurite e mija profesionale por te kultivoja me shume etike, edukate perkushtim, vleresim dhe komunikim te mire , karakteristika te cilat mendoj se puna e zyres i ka jo me thjesht nje deshire.

E vleresova shume faktin qe fitova mundesine per t’ju bashkuar ekipit te nje prej Institucioneve me nje rendesi te veçante si MASR-ja dhe u angazhova per te dhene maksimumin tim ne detyren qe mu besua per te marre me te miren çdo dite aty. E ndersa, pozicioni si zv.kryetare e Bashkise Klos, per te cilin jam zotuar ta bej prej tetorit te vitit 2019 eshte nje gje krejt tjeter. Duke qene zv.kryetare e Bashkise ku edhe ke lindur e ndjen çdo moment qe te eshte dhene nje besim, te cilin se pari nuk duhet ta shperdorosh.

Te kerkohet te jesh inovatore, te vendosesh e te mbash lidhje te ngushta me njerezit dhe tu sherbesh atyre pa dallime. Mu besua shume, ndaj dhe puna ime e perditshme ka ne themel merakun e shqetesimin per ti sherbyer me mire komunitetit te qytetit qe te perket dhe i perket, per te bere sa me shume pune konkrete si dhe per t’ua lehtesuar jeten. Çfare dua ta theksoj ne kete moment eshte fakti se te kesh kete detyre nuk eshte vetem vleresim por edhe nje pergjegjesi e jashtezakonshme per te degjuar me kujdes e per te kerkuar zgjidhje ne emer te nje komuniteti qe nga ana e tyre kane qene aty me mendimet e idete e tyre per te bere dicka ne drejtim te permiresimit e ecjes perpara.

Matjanet jane arsimdashes, intelektual e punetore dhe dhuntite e tyre i kane vene gjithnje ne sherbim te komunitetit te zones e me gjere. Lidhur me faktin Sesa do me sherbej eksperienca ime e meparshme ne pozicionin qe kam tani , mendoj se shume sepse aty mu serviren modele, qe çdo te riu do i nevojiteshin ne fillimet e rrugetimit te tij.

Do doja shume te arrija te instaloja ne bashkine qe une administroj modelin qe mu transmetu atje, ku synohej pune, kulture, miresjellje dhe domosdoshmeri per marredhenie reciproke mes paleve, ne permbushje te realizimit te objektivave per nje permiresim te prekshem nga qytetaret.

2. Cilat janë disa nga prioritet e bashkisë Klos dhe keni një vizion për investimet strategjike?

Persa i perket pyetjes lidhur me prioritetet e Bashkise Klos me lejo se pari te them se Klosi eshte nje krahine ne zemer te Shqiperise, me nje histori te lashte, me resurse , burime e potenciale ekonomike e njerezore te jashtezakonshme.

Pra ka mundesi te medha per tu zhvilluar nese do te punojme te gjithe per nje qellim(angazhim te cilin ne tashme e kemi marre persiper). Kushtet dhe mundesite jane qe klosin shume shpejt ta shohim ndryshe. Sigurisht prioritete tonat mbeten nder te tjera edhe ndertimi i infrastruktures se domosdoshme, shfrytezimi i çdo mundesie qe perben burim per zhvillimin e zones, promovimi i çdo vlere kulturore dhe riperteritja e tyre, shfrytezimi i tokave dhe kthimi i njerezve per te punuar dhe se fundmi per çfare une do punoj fort eshte botkuptimi mbi rendesine e nje fryme optimiste dhe bashkepunimi ne kolektiv.

Pastaj, çfare sdua te harroj pa thene ketu eshte edhe “Rruga e Arbrit”, nje super investim qe do ndryshoj krejtsisht perspektivat e kesaj zone dhe do favorizoj nje zhvillim te saj ne menyre te pershpejtuar ne te gjitha aspektet. Distanca me kryeqytetin do mbetet thuasje 30 km, duke krijuar keshtu mundesi qe veprimtari te ndryshme tregtare e turistike te jene lehtesisht te realizueshme.

Perpos ketyre qe sapo permenda dua te shtoj se puna e perditshme me njerezit na e shton deshiren dhe vullnetin per te bere gjithnje e me shume ne emer te tyre, çka nenkupton se edhe prioritete te tjera na shtohen perdite.

3. Në një vështrim të shpejtë, mund të listoni disa ndryshime dhe ndërhyrje që keni bërë nga paraardhësit tuaj, me qëllim që qytetarët ta kenë më të lehtë të bëjnë krahasimin?

Menjehere pas fillimit te punes tone prane Bashkise Klos, e kishim te nevojshme te benim nje identifikim te te gjitha problematikave me te cilat qytetaret ndesheshin perdite pasi per fatin tone jo te mire gjetem nje bashki ne kushte jofavorizuese per ne.

Nderhyme thuajse kudo, qofte edhe per tu njohur nga afer me shqetesimet e atyre njerezve me te cilat bashkejetojme sepse perpos gjerave qe na bejne te ndryshem, duhet qe deshira per ta bere me te mire e me te lehte jeten tone te na bej gjithmone bashke.

Pra ne jemi perdite me angazhime te reja ne permbushje te objektivave e prioriteteve tona.

4. Nëse do të duhej të bëje një autoportret për veten, kush është Adelina Laçi dhe cili është profili juaj politik në funksion të ambicieve dhe perspektivës?

Te flasesh per veten eshte nder ata gjerat qe une s parapelqej ta bej ne fakt megjithate me ju kam vendosur te ndaj disa prej arritjeve te mija te deritanishme.

Une kam kryer studimet prane Universitetit te Tiranes per Gjuhe-Letersi, Master Profesional dhe Shkencor (fakultet te pare) dhe Drejtesi( fakultet te dyte) me rezultate te larta.


Menjehere pas perfundimit te studimeve vijova me angazhimin si lektore e jashtme prane Universitetit te Durresit, moment ne te cilin nisa dhe punen si juriste prane Ministrise se Arsimit, Sportit dhe Rinise.
Çdo eksperience e deritanishme me ka bere kjo qe jam dhe te gatshme per te ndermarre sfida akoma me te veshtira.


Si moment te pare te angazhimit tim politik konsideroj pjesemarrjen ne nje platforme te quajtur Fressh Voice, ku kandidonin te gjithe te rinjt qe inspironin te drejtonin forumin me te madh te te rinjve ne vend, ate te eurosocialisteve, ku une arrita te jem nder 30 me te miret.


Prej aty, vijova me angazhime te tjera duke patur nje realizim te pritsherive te mija sipas rasteve e ndersa tani jam ne nje moment kyç te rrugetimit tim politik ku kam ndermarr nje nder angazhimet me te rendesishme sepse mendoj se te angazhohesh per te bere per vendlindjen eshte shume nder por edhe shume pune.


Kjo ishte dhe arsyeja pse une vendosa ta ndermarr kete sfide.
Mund te zgjateshim edhe me shume por mendoj qe kete interviste ta mbyllim me kaq informacion per mua sepse mendoj se kemi gjera ndoshta me te rendesishme per te thene.

5. Mesazhi juaj për banorët e bashkisë Klos?

Ne mbyllje te ketij bashkebisedimi bashke dua te marr pak minuta per t’ju tjem te gjithe banoreve te Bashkise Klos se une jam nje prej jush, qe e dua klosin e te miren e tij njesoj si ju dhe se une do jem nje ze i forte per te bere pune konkrete e te munguara ne qytetin tone.

Une Jam krenare qe i perkas nje treve me histori te pasur prej nga ku kane dal shume njerez intelektuale qe s kane reshtur se perpjekuri per te bere me te miren per klosin. Edhe une e kam ndermarr prej kohesh kete angazhim sepse Shqiperia do te behet dhe kjo eshte detyre e jona pa pritur asnje moment tjeter. Momenti jone eshte ky.

Fotografia e Adelina Laci
Fotografia e Adelina Laci
Fotografia e Entela Kolaj
Fotografia e Adelina Laci
Fotografia e Adelina Laci
Fotografia e Adelina Laci